Crohnova nemoc – další daň za způsob života.

CROHNOVA NEMOC – další daň za současný životní styl mladých lidí.

A je to velký průšvih.

Urputné průjmy, křečovité bolesti břicha, teploty, pak chvilka klidu a zase nanovo. Tak začíná Crohnova choroba.

Téměř 40 000 Češek a Čechů trpí chronickým střevním zánětem a alarmující je, že postihuje stále více mladých lidí, říká docent Radan Keil z Fakultní nemocnice Motol.

Nejčastěji se nemoc zjistí mezi 20. a 30. rokem věku, mezi pacienty jsou i děti. Nemoc má kolísavý průběh, mezi obdobími urputných průjmů, bolestí břicha a teplot jsou období klidu, a tak trvá i pár let, než je nemoc potvrzena. Někdy je pacient dovezen do nemocnice se zánětem slepého střeva. Při operaci se ukáže, že příčinou je počínající Crohnova choroba.

Co je Crohnova nemoc

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění zažívacího traktu. Zpočátku může být postižena pouze malá část  traktu, avšak onemocnění má značný potenciál k expanzi.

Částečným řešením onemocnění  může být po vyčerpání konzervativní terapie chirurgická resekce zanícených částí, která může přechodně zmírnit symptomy onemocnění,  relaps onemocnění je však vysoce pravděpodobný. Ve srovnání s Ulcerozní kolitidou,  nepřináší resekce konečné řešení, odstraňující onemocnění.

Onemocnění postihuje celou trávící trubici od úst až po konečník, ale umístění v ústech a jícnu je velmi vzácné a je popsáno u několika málo případů na celém světě.

Zdroj: http://www.crohn.cz

„Vzhledem k tomu, že nemoc postihuje hlavně mladé lidi, je potřeba ji včas zjistit, aby se léčbou předešlo nevratnému poškození střevního traktu a zbytečným operacím,“ řekl Keil.

Nemoc napadá i oči, klouby a kůži.

Příčina nemoci je neznámá, spustit ji mohou léky, kouření, stres, nevyvážená strava, zhoršené prostředí ve městech, vliv má i genetika. Onemocnění je podle Keila mnohem

závažnější, než že pacienta obtěžují průjmy. „Až 40 procent nemocných má mimostřevní projevy, jako je zánětlivé postižení očí, kloubů a kůže,“ uvedl.

Pacienty ohrožují akutní komplikace, část jich musí jednou i vícekrát za život podstoupit operaci. Ohrožují je i dlouhodobé komplikace, mají vyšší riziko nádorů v zažívací trubici, proto musejí být trvale sledováni.

Mezi chronické střevní záněty se řadí Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Podle statistiků trpí Crohnovou chorobou v ČR 17 783 lidí, což je proti roku 2005 nárůst o 44 procent, a ulcerózní kolitidou 22.134 lidí, což je nárůst o 20 procent. 85 % pacientů muselo do nemocnice.

Nemoc podle Keila výrazně zhoršuje kvalitu života. Průzkum Evropské federace sdružení pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu ukázal, že 85 procent pacientů muselo být v posledních pěti letech hospitalizováno, 60 procent trpí křečovitými bolestmi břicha častěji než pětkrát týdně, 96 procent pociťuje únavu, slabost a celkovou vyčerpanost.

www.centrum.cz/aktuality/ 24.4.2013

This entry was posted in nemoci souvisí se stravou a způsobem života and tagged . Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..