K čemu mi bude užívání doplňků stravy

Potravinové doplňky – jejich význam a současná problematika

Naše zdraví může být výrazně ohroženo jestliže uvěříme současným lékařským oficiálním názorům a mýtům potravinářského průmyslu, které se shodují v tom, že nepotřebujeme zvláštní přívod vitaminů, minerálů, stopových prvků apod., když se stravujeme „správně“ (což je nazýváno všeobecně tzv. vyváženou dietou). Toto je proklamováno současnou oficiální administrativou po desetiletí a vyznačuje se značným negativním postojem k užívání potravinových doplňků.

Administrativa proto nedovoluje výrobcům potravinových doplňků užívat (pro prodejní a marketingové účely) ve své literatuře výsledky lékařských výzkumů, i když výsledky těchto výzkumů zcela exaktně potvrzují hodnotu a význam potravinových doplňků. To je ovšem politicko-ekonomický postoj, nikoliv vědecký.

Jestliže tedy přijmeme tyto nevědecké názory, pravděpodobně budeme žít ve stavu průměrně špatného zdraví, anebo, jak mnoho lékařů raději nazývá, ve stavu průměrně dobrého zdraví. To znamená, že budeme žít za „průměrných“ podmínek: budeme mít „průměrně“ často chřipku a jiné infekční nemoci, bolesti hlavy, únavu, onemocnění dásní, menstruační potíže, deprese, poruchy spánku, nadváhu, srdeční nemoci, rakovinu – to vše ale urychluje proces stárnutí a vede k „průměrně“ předčasným úmrtím. Domnívám se, že s takovou situací je možné se jen těžko smířit, těžko tento stav přijmout.

V posledním desetiletí dochází k významným změnám v poskytování léčebné péče. Mnoho lékařů se stále více zajímá o užívání potravinových doplňků v léčebné, ale hlavně v preventivní léčebné péči. Mnoho jich samo různé potravinové doplňky užívá, i když část z nich, i když je sami užívají, je nedoporučuje svým pacientům.

Přitom pro preventivní a léčebné vlivy potravinových doplňků existuje ohromné množství vědeckých důkazů v lékařské literatuře.

Pozitivní faktem ale je, že poptávka po informacích z této oblasti pomalu vzrůstá a stále více lékařů se začíná zajímat o problematiku výživy a potravinových doplňků, tak jako pomalu vzrůstá zájem i o další medicínské, dosud zatracované, alternativní obory a postupy.

Stále se traduje zcela chybná myšlenka, že léčebné účinky a hodnoty potravinových doplňků nejsou podepřeny vědeckou literaturou, dokonce že jejich užívání může být nebezpečné. Toto bývá většinou hlavní a poslední argument (pro tato tvrzení ale není žádná podpora v lékařské literatuře). Často se ale potom objeví, že skrytým motivem těchto negativistických prohlášení je podpora farmakologickým společnostem a zachování současných systémů poskytování zdravotní péče s cílem bránit jakýmkoli změnám těchto systémů. Někdy ale motivace odpůrců je zcela nejasná. Oponenti někdy užívají velmi nevybíravé, až „mafiánské“ metody zastrašování, jako např. Konference o protikladech ve výživě sponzorovaná Univerzitou ve Vermontu,USA v roce 1995. Zde došlo k telefonickým vyhrůžkám předsedovi konference, jestli povolí přednášky o kladném vlivu potravinových doplňků na průběh některých nemocí. Na základě těchto vyhrůžek jeden z řečníků stáhl svou přednášku. Někdy oponenti tvrdí, že užívání potravinových doplňků vede jen ke tvorbě „drahé“ moči, protože většina podaných vitaminů je močí vylučována. To je ovšem zcela irelevantní, nesmyslné, tvrzení, protože otázkou není konečný osud těchto látek, ale hlavně jejich vliv v době „pobytu“ v organismu, jejich vliv na orgány a tkáně, včetně močového systému.

Je potřeba si uvědomit, že výživa a potravinové doplňky je jen jedna ze součástí komplexní péče o vlastní zdraví. Samozřejmě sem patří také např. pohybová aktivita, relaxační metody, problematika stresu a jeho zvládnutí apod.

Základním faktorem prodloužení aktivního života je předcházení nemocem a jejich úspěšné vyléčení (nebo alespoň jejich úspěšné léčení ), jestliže se objeví. Užívání potravinových doplňků je jedním z hlavních faktorů k dosažení tohoto cíle. K tomu ale je potřeba pozitivního postoje k vlastnímu zdraví a aktivní přístup k dosažení tohoto cíle. K tomu je potřeba si uvědomit zcela prioritní zásadu: zdraví je mým vlastnictvím a rozhodování o něm leží v mých rukou. Jestliže chci dožít co nejdelšího života aktivně, rozhodování opět leží na mně, nikoliv na systémech, které preferují více politicko-ekonomické aspekty, než vědecké argumenty.

Předpokládá se, že až 85% všech zdravotních problémů je výsledkem životního stylu, jehož hlavní součástí je výživa a její kvalita. Mnoho zdravotních problémů může být odstraněno bez léků a chirurgických zákroků. Samozřejmě, že ne všechny.

Osobně zastávám názor, že vhodný doplněk skutečně pomáhá udržet mé zdraví a výkon.Ovšem který je pro mne ten optimální ? Záleží na odborném poradenství. Na základě informací od klienta a příp. diagnostice.

This entry was posted in výživa and tagged . Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..