Kolik stojí léčba diabetika , náklady rostou

Léčba diabetika v ČR

informace, které byly 29.2.2012 uveřejněny na stránkách diabetické asociace, jsou tam krásně zpracovány a popsány náklady na léčbu diabetika v ČR – průměrně 26 tis za rok a také předpoklad nárustu diabetu v naší populaci a ekonomický dopad.

To všechno zaznělo 27. února v Klubu Zdravotnických novin, věnovaném moderní léčbě diabetu a jeho komplikací a jejím ekonomickým konsekvencím.
V současné době je pro léčbu diabetu k dispozici mimo jiné kromě už osvědčeného metforminu také nejmodernější inkretinová léčba, stále však pro tuto diagnózu chybějí kvalitní preventivní programy. Jejich účinky se však mohou projevit až za deset nebo patnáct let, není tedy vyloučeno, že zakrátko se náklady na léčbu diabetu a jeho komplikací stanou těžko řešitelným problémem – už dnes se pohybují na hranici deseti procent celkových nákladů na zdravotnictví.
Podle evropské studie CODE-2 v osmi evropských zemích přijde diabetik bez komplikací ročně na 1505 eur, nemocný s mikrovaskulárními komplikacemi na 2563 eur, s makrovaskulárními komplikacemi na 3148 eur a s obojími na 5226 eur. Přitom komplikace jsou nevratné a systém už se nákladům na jejich léčbu nevyhne.
Celkové náklady na léčbu diabetu a jeho komplikací vyšly podle studie na 1,6–6,6 % celkových nákladů na zdravotnictví, průměrné náklady na jednoho diabetika na 2834 eur ročně.

V ČR jsou roční náklady na jednoho diabetika 2. typu necelých 26 tisíc korun, přičemž přes 60 % prostředků se spotřebuje na nemocniční péči. Mezi roky 2000 až 2010 podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) stoupl počet diabetiků o více než 152 tisíc na více než 800 tisíc. „Nezdá se, že by se tato křivka oplošťovala, podle některých odhadů u nás v roce 2050 bude až 11 procent diabetiků. Pro rozmezí let 2000 až 2010 udává ÚZIS například zdvojnásobení počtu diabetiků s nefropatií s renální insufuciencí. Přitom hemodialýza stojí u jednoho pacienta 800–900 tisíc korun ročně. Jestliže se za dalších 10 let počet diabetiků na hemodialýze opět zdvojnásobí, bude to pro náklady veřejného zdravotního pojištění znamenat zvýšení nákladů o 9 miliard korun.

Je potřeba zasáhnout na několika úrovních – preventivní programy, osvěta obecné populace, investice do životního stylu, nezdá se, že by se o to český stát nějak staral. Po diagnóze musí následovat kvalitní léčba se sledováním ukazatelů kompenzace a odhady počtu komplikací,“ vypočítal MUDr. Doležal. Léčba diabetu a jeho komplikací stojí v ČR podle odhadů téměř 10 % celkových výdajů na zdravotnictví, na rozdíl například od Francie (3,4 %), Německa (6,5 %), Itálie (6,6 ) nebo Nizozemí (1,6 %).

This entry was posted in zdravotnictví and tagged . Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..